Hlavná stránka
EPAM - zdravie z prírody
Hľadáte prírodné prípravky, ktoré by boli účinné, bezpečné a cenovo dostupné?

Vyskúšajte EPAM!


Vyberte si podľa ochorenia alebo sa poraďte s nami.

Kupujte on-line v našom internetovom obchode!
Ako SM-systém funguje?

SM-systém je založený na zisteniach, že väčšinu bolestí chrbta spôsobuje nerovnováha svalov spôsobená predovšetkým nesprávnym držaním tela.

Bild_4.jpgKaždý človek sa rodí so schopnosťou tzv. špirálovej stabilizácie tela pri pohybe. To znamená, že pri pohybe sa naše svaly reťazia – nadväzujú jeden na druhý tak, že vytvoria okolo tela špirálu. Tá pôsobí ako pevný korzet, ktorý nás chráni pred pádmi a úrazmi. Hlavnou úlohou tohto svalového korzetu je trakcia chrbtice, ku ktorej dochádza v dôsledku toho, že ľudské telo je z cca 70%  tvorené vodou. Keď stlačíte plastovú fľašu naplnenú vodou, hladina vody vo fľaši stúpne. To isté sa deje s naším telom. Keď nás pevný svalový korzet obopne a stlačí, „narastieme“ a naša chrbtica sa natiahne.
Najčastejším pohybom, ktorý každý človek dennodenne robí, je chôdza. Naše telo pri správnom fungovaní dokáže pri každom kroku chrbticu natiahnuť i stlačiť. Ak však porušíme základné predpoklady pre reťazenie svalov do špirály – stačí nesprávne držanie tela – k trakcii chrbtice pri chôdzi nedochádza.

Nesprávne držanie tela spôsobuje disharmóniu vo svaloch. Niektoré svaly sú stuhnuté, iné oslabené a niektoré skrátené. Väčšina ľudí má držanie tela ako je uvedené na obr. Mechanické príčiny bolestí chrbta. Držanie tela s predsunutou hlavou spôsobuje zväčšovanie kriviek chrbtice. Krivka dovnútra tela sa nazýva lordóza a je charakteristická pre krčnú a krížovú časť chrbtice. Krivka smerom von z tela ako na hrudnej chrbtici sa nazýva kyfóza. V krčnej a krížovej časti chrbtice s prehĺbenou lordózou pôsobia stuhnuté svaly na stavce ako veľké kliešte, ktoré ich neustále a dlhodobo stláčajú k sebe. V týchto častiach dochádza k preťažovaniu chrbtice a preto sú krčná a krížová chrbtica najčastejšie postihnuté ochoreniami.

Pri dlhodobej jednostrannej záťaži tela dochádza k nerovnováhe vo svaloch i medzi pravou a ľavou polovicou chrbta, čo má často za následok vznik skoliózy. Pokiaľ sa teda jedná o skoliózu spôsobenú len disharmóniou vo svaloch, „vybočenie chrbtice“ sa dá napraviť správnym cvičením.

SM-systém je liečebný, regeneračný a rekondičný telocvik, ktorý:
SMS_dieťa chodí.png 1.       navracia svalom harmóniu (uvoľňuje, naťahuje, posilňuje)
2.       učí človeka správnemu držaniu tela
3.       navracia telu schopnosť špirálovej stabilzácie tela pri pohybe, čiže navracia chrbtici  
          schopnosť naťahovať sa a stláčať pri každom kroku, čo je podstatou jej regenerácie

SM-systém je súbor účinných cvikov pre Stabilzáciu a Mobilizáciu chrbtice.
Nakoľko najčastejším pohybom, ktorému sa človek denne venuje, je chôdza, základná zostava cvikov SM-systém bola vyvinutá tak, aby každého človeka naučila správne koordinovanej chôdzi.

So schopnosťou špirálovej stabilizácie tela pri pohybe sa každý človek už narodí. SM-systém sa pretodokáže naučiť každý, bez ohľadu na vek. SM-systém znamená len návrat k už poznanému, nie učenie sa niečoho nového. Je teda vhodný pre každého od 5 do 100 rokov.