Hlavná stránka
EPAM - zdravie z prírody
Hľadáte prírodné prípravky, ktoré by boli účinné, bezpečné a cenovo dostupné?

Vyskúšajte EPAM!


Vyberte si podľa ochorenia alebo sa poraďte s nami.

Kupujte on-line v našom internetovom obchode!
Téma: Chrbtica - iné
extrúzia platničky
Otázka:
prosím vás o radu či je v mojom prípade nutná operácia, alebo sa to dá napraviť aj cvičením? mám výraznú extrúziu disku L5/S1 s kompresiou nerv. korena S1 1.dx. a s vytesnením korena S1 1.sin retrolsithéza 1.st.L5 prosím poradte
 
Odpoveď:
Dobrý deň. Ak začnete cvičiť SM-systém pod odborným dohľadom, máte 95%-nú šancu, že sa vyhnete operácii. Ak ani po troch mesiacoch pravidelného cvičenia nepríde k zlepšeniu stavu, operácii sa nevyhnete.
 
výsledok vyšetrenia
Otázka:
Prosím o vysvetlenie výsledku vyšetrenia : Lordóza napriamená, počínajúce spondylotické zmeny distálnom úseku chrbtice, ľahká mediálna protrúzia disku C5-6, prominujúci disk mierne komprimuje prednú stenu durálneho vaku.. Ďakujem.
 
Odpoveď:
Krivka krčnej chrbtice je vyrovnaná, namiesto mierneho klenutia smerom dovnútra tela. Platnička medzi 5. a 6. stavcom je vytlačená a mierne tlačí na koreň nervu vychádzajúci z miechy. Na stavcoch sú degeneratívne zmeny, ktoré môžu mať za následok tvorbu výrastkov.
 
prosím o radu
Otázka:
Dobrý deň,reagujem na vašu odpoveď za kt.ešte raz ďakujem a poprosila by som vás o radu čo treba robiť. Je nutná operácia alebo to ide aj ináč? Posledné tri platničky v krížovej časti chrbtice sú podvýživené, začínajú kostnatieť, na poslednom stavci sa tvoria výrastky. Platničky L3/4 a L4/5 sú vytlačené, posledná je aj prasknutá, pričom tlačí na koreň nervu vychádzajúci z miechy.
 
Odpoveď:
Dobrý deň. Podľa môjho názoru je operácia, pokiaľ nejde o stav bezprostredne ohrozujúci zdravie, posledná možnosť. Ak začnete hneď s liečebným telocvikom SM-systém pod odborným vedením, máte 95%-nú šancu, že sa uzdravíte. Ak ani po troch mesiacoch nedôjde k žiadnemu zlepšeniu, operácia bude nevyhnutná.
 
výsledok CT
Otázka:
MSCT spinálneho kanála segment L2/L3, L3/L4, L4/L5, L5/S1, MPR : Segment L2/L3 - Nie je vidieť známky hernie disku L2/L3. Nie je vidieť známky stenotizácie spinálneho kanála v úrovni L2/L3, intervert. foramina sú voľné. Segment L3/L4 - ,, Bulging disc ,, L3/L4 s kompresiou durálneho vaku ventrálne. Vidieť intervert. osteochondrózu L3/L4. Intervert. foramina sú voľné. Segment L4/L5 - ,, Bulging disc ,, L4/L5 s kompresiou durálneho vaku ventrálne. Vidieť intervert. osteochondrózu L4/L5. Intervert. foramina sú voľné. Segment L5/S1 - Extrúzia discu L5/S1paramediálne vpravo veľkosti 11x5 mm (KKxAP) s kompresiou durálneho vaku a koreňovej pošvy S1 vpravo. Vidieť intervert. osteochondrózu L5/S1 s dorzálnym osteofytom v mieste extrúzie. Intervert. foramina sú voľné. Nie je vidieť štrukturálne kostné zmeny zobrazeného skeletu. Z: Extruzia disku L5/S1 paramediálne vpravo s kompresiou durálneho vaku a koreňovej pošty S1 vpravo. ,, Bulging disc ,, L3/L4 a L4/L5 s kompresiou durálneho vaku ventrálne. Intervert.osteochondróza L3/L4, L4/L5, L5/S1. VEĽMI PEKNE VÁM ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ.
 
Odpoveď:
Posledné tri platničky v krížovej časti chrbtice sú podvýživené, začínajú kostnatieť, na poslednom stavci sa tvoria výrastky. Platničky L3/4 a L4/5 sú vytlačené, posledná je aj prasknutá, pričom tlačí na koreň nervu vychádzajúci z miechy.
 
vyšetrenie MR chrbtice
Otázka:
Prosim o výklad vyšetrenia z MR.. V segm.L5/S1 fokalna hernia IVD paramedialne vlavo s descendentnou migraciou,obturacia laveho lateralneho recesu,kompresia koreňa S1 vlavo /IV,stp./Sek.absolutna spinalna stenoza.Vsegm,L4/L5 fokalna centralna hernia IVD s fokalnou centralnou disrupciou fibrozneho anulu.V segm.L3/L4 asymetricka protuzia IVD foraminalne vlavo. Dakujem..
 
Odpoveď:
Posledné tri platničky máte poškodené, vyklenuté stredo až stredoľavo. Zároveň dochádza k útlaku koreňov nervov vychádzajúcich z miechy.
 
cvičenie SM systém
Otázka:
Dobrý deň. V súvislosti s problémami s chrbticou som od januára 2012 začal cvičiť 12 cvikov SM-systém. Poprosil by som Vás o upresnenie. pri cvičení. - kedy vykonávať cvičenie - ráno alebo odpoludnia? Získal som informácie, že je vhodné cvičiť ráno i odpoludnia. - pri cvičení SM-systémom sú uvedené cviky a) pre dosiahnutie svalovej rovnováhy a vyrovnané držanie tela (A až G) a b) mobilizačné cvičenie celej chrbtice (H,I,J,K a H+,I+,J+,K+,L). Je treba všetky tieto cviky po a) a b) cvičiť v jednom kuse a každý deň, alebo ich treba rozdeliť na dopoludnie - cviky a) a na odpoludnie - cviky b), prípadne cviky po a) cvičiť jeden deň a cviky po b) cvičiť druhý deň a takto ich striedať? - zostava cvikov po a) mi trvá priemerne 12 minút a zostava cvikov po b) tiež asi 12 minút. To znamená, ak by som ich cvičil naraz v jednom dni je to spolu asi 24 minút. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
 
Odpoveď:
Dobrý deň. Nepoznám Váš zdravotný stav, takže moja odpoveď bude všeobecná. Sm-systém by ste mali cvičiť v liečebnej fáze cca 60 minút denne s možnosťou rozdelenia tohto času na kratšie časové úseky. Všetky cviky by ste mali cvičiť každý deň. Ak ich odcvičíte rýchlejšie, cviky mobilizačné sú dôležitejšie ako stabilizačné, preto sa odporúča viac ich opakovať. Presný cvičebný režim by Vám mal nastaviť terapeut alebo cvičiteľ Sm-systému, ktorý Vás vyšetril.
 
RTG C, TH, L
Otázka:
Dobrý deň, už dlhodobo mám problémy s chrbtom a bolesť mi vystrluje do pravej ruky a nohy. Dnes som bola na rontgene a vysledok: C-chrbtica bočná: nepriamená lordóza az s náznakom kyfotizácie. bez štrukturálnych a morfolog. zmien na stavcoch a medzistavcových priestoroch. Th chrbtice bočná: oblukovitá kyfóza s vrcholom zakrivenia v úrovni Th9/10. Naznačená klínovitá deformácia tela Th9 -11. Incip. chondróza platničky Th9/10 s naznačenou spondylozou. LS chrbtica: drobné oblúčkovité vyklenutie dolnej krycej platnićky TH12, L2-L5 a hornej L2 a L3 do tela stavcoa so sýtejším lemom. Medzistavcové štrbiny nezúžené. Baastrupov fenomén L2/3 - L4/5. K lekárovi s tým idem až o 2 týždne a čakanie je najhoršie, preto by som sa chcela spýtať,či by ste mi aspoň v skratke nevedeli ozrejmiť tento nález. Ďakujem
 
Odpoveď:
Dobrý deň. Krivku krčnej chrbtice máte vyrovnanú, bez vážnejších zmien na platničkách alebo stavcoch. Dochádza tam však v tomto postavení k neprimeranému tlaku na platničky a ich nedostatočnej výžive. V hrudnej chrbtici máte deformované stavce Th9-11. Klinovitá deformácia znamená, že telo stavca sa zlomilo alebo zrútilo a stavec má podobu klinu. Platnička medzi 9. a 10. stavcom je podvýživená a kostnatie. Vytvárajú sa tu aj výrastky. V krížovej časti chrbtice máte takmer všetky vytlačené do tela stavca. Na stavcoch L2/3 až L4/5 dochádza k trvalému kontaktu tŕňových výbežkov (Baastrupov syndróm).
 
extrúzia disku
Otázka:
dobrý deň, môj syn má nasledovný nález na chrbtici: MRI LS chrbtice: Blok LS chrbtice. Kraniálne migrovaná extrúzia disku L5/S1 vľavo, degenerácia disku L5/S1. Modic II zmeny signálu krycích platničiek L5/S1. Incipial degenerácia disku L4/5 s diskrétnym bulging diskom a anuálnou trhlinou vľavo dorzolaterálne. pomohlo by mu cvičenie SM systém, alebo musí ísť na operáciu, ako mu doporučujú? Michaela
 
Odpoveď:
Dobrý deň, Michaela. Určite odporúčam skúsiť SM-systém pre operáciou. Ak sa po troch mesiacoch pravidelného cvičenia nedostaví žiadne zlepšenie, operácii sa nevyhnete.
 
chrbtica
Otázka:
Dobry den prosim o vysvetlenie a radu aby sa mi zlepsil moj stav mam stale bolesti,vybrala som infuzie.lieky na uvolnenie a od bolesti,cvicim Mc Kenzie ale zlepsenie je minimalne.Prosim mozete mi poradit-moj nalez po MR znie:Lahke spondyloticke zmeny na distalnom useku chrbtice,spinalny kanal v urovni medzistavcoveho priestoru C5-6 zuzeny-v saginalnej rovine na 10mm,do spinal.kanala prominuje komplex zadne spondylofyty,degenerovany diskC5-6.Hypertrofickeligamenta v urovni stavcaC6.Neuroformaina bez vyraznejsej stenotizacie,osteochondroza diskuC5-6,chondroza ostatnych diskov,hernia diskov nepritomna.Duralny vak v urovni medzistavcoveho priestoruC5-6 minimalne komprimovany.V seg.L3-4dif.bulgin disku s presahom tela stavca do 2mm,neuroforamenyvolne.V seg.L4-5dif.bulgin disku s presahom tela stavca do 1,5mm,neuroforameny volne.V seg.L5-S1 dif.bilgin disku s presahom tela stavca do 3mm so zasahovanim do oboch neuroforamenov precip.1.dx.,s obrazom komprimacie oboch posiev v L5 precip.1.dx., v neutralnej polohe bez jednoznacneho kontaktu na oba S1.Mam 52 r.a budem velmi rada ak si najdete cas a odpisete mi.DAKUJEM:
 
Odpoveď:
Dobrý deň. Odporúčam Vám začať čím skôr s SM-systémom. Potrebujete sa naučiť správnemu držaniu tela, správnej chôdzi a urobiť poriadok vo svaloch. McKenzieho cviky Vám zrejme komplexne nepomôžu. Odporúčam aj Epam31 a tobolky na chrbticu a kĺby.
 
výsledok z MR
Otázka:
Dobrý deň,dlhšiu dobu mi trpne ľavá ruka, asi pol roka ,začal som to riešiť ,neurolog ma poslal na MR ,začala mi trpnuť aj druhá ruka,najprv iba bolela.Prišli mi už výsledky.C lordoza napriamená.V segmente C5-6 prítomné výrazné zobákovité dorzolat.osteofyty bilat. dlžky až 4 mm stenotizujúce NF, disk je hypointenzívny,cirkuolárne vyklenutý,s prevahou foraminálne najmä vľavo o 5mm,rezid.spin.kanál v AP rozmere zúžený na 8 mm,miecha v dlžke 3 cm s mierne zvýšenou intenzitou signálu.V ostatnom vyšetrenom rozsahu je na intervertebrálnych diskoch nález primeranýbez známok herniácie,spinálny kanál je primeranej šírky,durálny vak bez známok útlaku,foramina intervertebralia sú obojstranne primeranej šírky.Medulla je homogénnej intenzity signálu bez známok expanzie respektíve myelopatie.Teraz čakám ne nemocnicu a neviem čo mám čakať.Ďakujem za odpoveď.
 
Odpoveď:
Dobrý deň, krivku krčnej chrbtice máte vyrovnanú. Platničky súä podvýživené a vytláčajú sa. Najviac vyklenutá je C5/6, kde sa na stavcoch tvoria aj výrastky. Potrebujete špeciálny liečebný telocvik. Operáciu by som volila až ako poslednú možnosť, ak nezaberie SM-systém a Epam 31.